8.7 C
Warszawa
niedziela, 25 września, 2022

Jakie funkcje spełnia fuga?

Musisz przeczytać

Wybierając okładzinę na podłogę, czy ściany w określonym pomieszczeniu zwracamy uwagę na ich wygląd, kolor i odcień. Podobnie sytuacji wyglądać powinna z fugą, gdyż dostawcy oferują fugi w zarówno o wielu kolorach, ale też strukturach. 

Jakie funkcje spełnia fuga?

Fuga to z jednej strony element czysto dekoracyjny. Jeżeli chodzi o jej kolor, to należy odwołać się do osobistych preferencji klienta poszukującego harmonii między płytką, a właśnie fugą. Są osoby, które chcą, aby jej odcień pasował do koloru danej płytki, inne natomiast żeby stanowiły jej kontrast, pewnego rodzaju kolorystyczne przełamanie koloru  w celu na przykład nadania innego charakteru dla określonego pomieszczenia.

Fuga jednak to jednak nie tylko wygląd, ale spełnia również funkcję zabezpieczającą całe podłoże. Ochrania ona bowiem płytki przed dostaniem się wilgoci właśnie przez szczeliny między nimi, w których występuje. Dzięki fudze we wspomnianych szczelinach nie zbiera się również kurz i brud, co w następstwie nie będzie powodowało powstania środowiska sprzyjającemu rozwojowi różnego rodzaju grzybów, czy pleśni. Prawidłowo nałożona fuga to zwiększenie przyczepności położonych płytek w miejscu, gdzie są one położone. 

Jak duże muszą być spoiwa fugowe?

W zależności od środowiska, w którym będzie występowała fuga, różni się szerokość, jaka jest wymagana, by prawidłowo spełniała swoje funkcje. Jeżeli płytki położone będą w miejscu o względnie stałej temperaturze, bez podatności na wysokie nasłonecznienie, szczeliny między płytkami mogą być węższe, a co za tym idzie linia fugi również będzie wąska. Nie wpłynie to jej funkcjonalność.

Natomiast w przypadku płytek na balkon, czy taras, szerokość spoiwa powinna być szersza, gdyż prawidłowo położona fuga to również funkcja kompensacji naprężeń termicznych podczas zmieniających się warunków, a więc ochrona przez uszkodzeniem położonych płytek.

- Reklama -spot_img

Więcej artykułów

- Reklama -spot_img

Ostatnio napisane