8.7 C
Warszawa
niedziela, 25 września, 2022

Jak prawidłowo ciąć płytki?

Musisz przeczytać

Trzy Sposoby na Prawidłowe Cięcie Płytek Ceramicznych

Planujesz remont łazienki i chciałbyś sam położyć płytki, ale myśl o ich docinaniu nie daje ci spokojnie spać? Mamy na to rozwiązanie. Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym krok po kroku podpowiadamy jak prawidłowo przycinać płytki i jak dopasować je do trudnych powierzchni.

Cięcie płytek ceramicznych – jak wykonać to prawidłowo?

Rzadko zdarzają się powierzchnie, na których można położyć płytki bez konieczności ich przycinania. Jeśli chcesz samodzielnie wykonać prace glazurnicze na ścianach, podłodze czy schodach – poznaj trzy najważniejsze zasady cięcia płytek. Aby uniknąć marnowania materiału i profesjonalnie ciąć potrzebujesz kilku narzędzi – odpowiednich do wybranej metody.

Cięcie płytek za pomocą przecinarki do szkła/płytek

Jest to najłatwiejszy sposób cięcia płytek. Nie wymaga to specjalnego sprzętu, ale wymaga siły i precyzji. Będziesz potrzebował: nożyka do szkła lub nożyka do płytek, nożyc do płytek, pilnika wolframowego, szlifierki kątowej z tarczą diamentową.

Zacznij od zaznaczenia linii cięcia. Możesz narysować go ołówkiem na płytce, używając wymiarów, które wcześniej wykonałeś. Następnie używając noża lub nożyc do płytek, wykonaj nacięcie na powierzchni płytki – wzdłuż zaznaczonej wcześniej linii. Oderwij odcięty kawałek, lekko go naciskając. Jeśli nie odłamałeś płytki prosto, usuń nierówności za pomocą pilnika wolframowego. Pozostałych elementów możesz się pozbyć za pomocą nożyc do płytek. Na koniec oszlifuj krawędzie płytek i zamocuj je na miejscu.

Cięcie płytek gilotyną

Do cięcia płytek tą metodą potrzebujesz przecinarki do płytek – zwanej gilotyną ręczną oraz szlifierki kątowej z tarczą diamentową. Specjalny nóż gilotynowy jest popularnym narzędziem do cięcia płytek ceramicznych.

Zacznij jak poprzednio – od wyznaczenia linii cięcia. Następnie połóż płytkę na obcinarce, która posiada kółko tnące poruszające się wzdłuż prowadnicy. Użyj go, aby wykonać płytkie, proste cięcie – wzdłuż linii, którą zaznaczyłeś wcześniej. Następnie dociśnij nóżkę gilotyny do płytki i odłam ją wzdłuż widocznego cięcia. Na koniec delikatnie i ostrożnie oszlifuj krawędzie szlifierką kątową.

Cięcie płytek ceramicznych piłą tarczową z tarczą diamentową

Aby ciąć płytki tą metodą będziesz potrzebował piły z diamentowym ostrzem. Piła tarczowa zapewnia najładniejsze i najdokładniejsze cięcie. Krawędzie płytki są równe i nie wymagają szlifowania. Niestety, tarczowa piła do płytek nie jest tania. Możesz ją wypożyczyć lub zainwestować w jego zakup jeśli planujesz układać płytki na większą skalę.

W przypadku piły z ruchomą tarczą tnącą płytka jest nieruchoma – to do ciebie należy właściwe ustawienie urządzenia. Jeśli używasz piły ze stałą tarczą tnącą, musisz sam przesuwać płytkę wzdłuż tarczy. Za pomocą piły do płytek ceramicznych możesz błyskawicznie ukosować krawędzie pod kątem 45 stopni, które spotykają się na rogach podczas układania.

- Reklama -spot_img

Więcej artykułów

- Reklama -spot_img

Ostatnio napisane